על כנפי התקווה – תגובת הרב למאמרו של ירון לונדון

- מאת הרב דודי ברוורמן

הרהורים ליום העצמאות ה-63 תשע"א | מכתב תגובה גלוי למאמרו של ירון לונדון "על כנפי הייאוש"

שלום ירון ,שלח לי חבר את מאמרך הנוקב והכואב, "הילדים שבניכר, על כנפי הייאוש". נדמה לי שזה זמן רב לא פורסם מאמר כה נוקב וממצה את הלך החשיבה החילוני הקלסי של בני גילך ומעמדך. מכתב המעיד כאלף עדים על כישלון התנועה הציונית החילונית לדורותיה. במכתבך אתה מבהיר מדוע  פסימי אתה להווה ,וודאי לעתיד המדינה, אתה קובע עובדות, ומציג שאלות, ומכאן נובע ייאושך, אך הרשה נא לי להציג מספר שאלות ותמיהות על תוכן מאמרך, אך 'זהירות', כפי שאתה רואה מכתבי ארוך ומתיש, הוא מלא בציטוטים ושאלות, קבל התנצלותי מראש.

א. מתאר אתה בפסטורליות וצבעוניות  רבה את תנאי החיים הטובים שחיה משפחת בנך בארה"ב, ולמרות זאת באופן לא מובן הם עזבו הכל וחזרו לארץ שהולכת ומתכערת (כפי תיאורך) ומתקשה אתה: "מדוע הם חזרו?", תשובתך לחזרתם כה שטחית היא, בשביל שפה, משפחה חברים וזיכרונות.  כאילו שאין טלפון היום, או אפשרויות אלקטרוניות לראות משפחה ולשוחח עימם בשפתם על רקע נופיה הקמצנים של המולדת.. תאמר לי בכנות : בשביל שפה ,חברים ומשפחה, שווה להשקיע בסחורה כל כך גרועה , לחיות על זמן שאול במדינה "מכוערת, מסוכנת, מתחרדת, פשיסטית, וכו' ..מדינה על סף קריסה!"  מה בנך ומשפחתו ,שוטים הם? מתאבדים הם? עד כדי כך אתה מזלזל בבנך ומשפחתו???

ב. כתבת על רבים ממכרייך ,שילדיהם השתקעו הרחק מכאן ולא ישובו. זה מכאיב לך, ומחרידה אותך תגובתם של מכריך המרוצים מכך שילדיהם יהיו  צרפתים  או אמריקאים. לא הבנתי מה מחריד ומכאיב לך. בשונה ממך, לחבריך יש ילדים בריאים בנפשם, החפצים בחיים נורמטיביים ויפים – שיש רק באמריקה ,צרפת, וחברותיה ,מה מכאיב ומחריד? להפך, רחם על הוריהם אשר עדיין תקועים "בארץ ההולכת ומתכערת"?!

ג. כותב אתה, "כבר השאלה איננה מדוע ללכת מכאן, אלא משתומם אתה לא מבין, מדוע כה רבים בוחרים לדבוק במקום הזה למרות שיש ביכולתם לעקור, והם אפילו לא מהרהרים על כך! וביותר , הם אפילו מכינים עצמם ח"ו לטרגדיה אישית העלולה לפקוד אותם בעטיה של דבקותם!"  – סליחה, אך כעת בלבלת אותי לגמרי, מקודם כתבת שכואב לך על רבים ממכריך השמחים ומרוצים שבניהם מתאזרחים במדינות זרות, וכאן אתה לא מבין את אלה שבוחרים לדבוק במדינתם ולמסור נפשם עליה?!

ד. מתקשה אתה ,מה תאמר לנכדיך אם ישאלוך היכן לבחור את נתיבתם. מכריז אתה מראש שאם תאמר להם ש"אין מקום ליהודי רק בארץ הזו " -זה שקר !! לשלם בעתידם בעד ארצם זה שקר!! אתה גם ח"ו לא תאמר להם ש"אלוקים אמר להיות בארץ זו כי זה "… הסבר לי בבקשה  שוב , במחילה על הנדנוד , אם אלוקים לא הבטחנו להיות בארץ זו, אם יש מספיק מקומות עבור יהודי מלבד ארץ זו ,וכמובן שאין טעם לשלם את העתיד על הארץ הזו , מה א"כ עושה כאן בארץ הכל כך… סבא של נכדיך???

ה. ולשאלה אחרונה, אתה מסיים את מאמרך , שאתה כבר לא חושב שהחברה הישראלית היא כזאת  טובה, נהדרת, סולידרית, אופטימית וכו' אלא חברה מתדרדרת שלא תהיה טובה לעולם!  ומדוע?  תשובתך המדהימה היא, בעקבות הגילויים אודות אורחות חייה של משפחת נתניהו ,ואני מצטט: "השמיטו את הציפורניים שלי הנאחזות בסלעי האמונה, הבחילה, אתה לא מסוגל להתגבר עליה" אני שוב לא מבין, אם רק משפחת נתניהו מתנהגת כך, מה א"כ אשמים שבעת מיליון אזרחי המדינה הטובים והצנועים ,בחטא

הנהנתנות של משפחת נהנתניהו?  אם כולנו כאלה, מה אשמה משפחת נתניהו שנתקפת בבחילה מהם דווקא? ועוד שאלונת  קטנטנה, באיזה 'סלעי אמונה' ציפורניך נאחזו עד כה, "למה התכוון המשורר?"

מעבר לכל השאלות, לי כואב, אתה ירון לונדון ,ישראלי בן 71,  יליד ת"א, לא כל כך צעיר, עיתונאי ותיק, פובליציסט, סופר- ראית בעיניך את 63 שנותיה של מדינת ישראל, הקמת המדינה, ומוסדותיה, קיבוץ הגלויות, מלחמות וניצחונות, הישגיה, עלייתה והתפתחותה, התאספו נקבצו ובאו לכאן מכל קצווי תבל חלוצים יהודים המתעתדים להיות ישראלים, צעירים ויפים, כל כך מוכשרים, חדורי מוטיבציה של "טוב למות בעד ארצנו", מתוך מטרה קדושה על הקמת בית לעם ישראל, לאחר השואה. – אמור לי במבט של אמת , עם יד על הלב, כיצד כל זה נפל , התרסק והתנפץ אל סלעי ההוויה הישראלית העכשווית הכל כך נוראה כמאמרך, הרי מאמר כשלך בשנות 48 וה 50 אני מעז לומר אפילו בשנות ה-60 וה-70 היה  מתקבל בתיעוב אפילו על קיצוני מפ"ם ,ונשרף בכיכר העיר לעין כל ! שאל עצמך מדוע לא הצליחה התנועה הציונית החילונית, וממשלות ישראל לדורותיה להעביר את הלפיד הלאה??  היכן היית אתה מניח את האצבע על נקודת הכשל??

עוד מקבץ קטנטן של תמיהות נוקבות, מתמונת המצב העגומה בקשת רחבה של נושאים שהם ליבת קיומנו, תופעות ישראליות, הידועות לך היטב כעיתונאי, 'כחשבון נפש ' לרגל יום העצמאות ה 63 למדינת ישראל:

"ירידה מהארץ" כיצד הגענו למצב שכיום שוהים 650 אלף ישראלים יורדים. בלוס אנג'לס לבד יש יותר מ 250  אלף ישראלים ! כמה רבבות ישראלים נטמעים מתגוללים בסמים,אלכוהול,הימורים, ושאר ירקות, במרחבי הודו, תאילנד, נפאל, דרום אמריקה וכל פינה חשוכה בגלובוס. כמה יצאו רק לטיול… ונשארו שם! חבר'ה שהיו בעבר 'מלח הארץ' רובם בוגרי צבא עטורי תהילה, והם כולם מחוץ לגבולות המדינה? ואינם מתכוננים לחזור.(מופיע בדו"ח רשמי של משרד החוץ).

התא המשפחתי – מה קרה לתא המשפחתי בישראל, אשר הולך ומתרסק מיום ליום, רק כדי לסבר את האוזן, הנתון הרשמי מראה על מדד המטפס ל 30% גירושין בממוצע ארצי! כלומר על כל מאה זוגות הנשאים, שלושים מהם יתגרשו! ובת"א אחוז המתגרשים עומד על קרוב ל60%! בתיכון מפורסם בת"א אחוז הילדים מבתים 'חד הוריים' גדול ב25% מהילדים להורים נשואים! (עיתון העיר) עוד  זמן לא מעט, אדם נשוי בת"א , ללא הסבר מנומק מניח את הדעת, יקוטלג כלא נורמלי!

חינוך- איך אמרתי "חינוך"…כמה שנכתוב על 'משבר החינוך' בתקופתנו יכלה הזמן והנייר, ולא נספיק לגעת בכלום, אך בכ"א מעט "נקודות אור" : למשל : בתחום אחד יש הישג מרשים מאד, העולה ומטפס משנה לשנה, והוא בתחום האלימות.. "ישראל בין המדינות המובילות בבריונות תלמידים". (ד"ר יוסי הראל אוני' בר אילן)    עוד נתון קטן, בדו"ח שהוגש לאחרונה (25 לאוקטובר 2009) ל"וועדה לזכויות הילד" שיעור צריכת האלכוהול בקרב בני הנוער , נע בין 50%  ל60% !! בנוגע לאחוזי צרכני הסמים בקרב בני הנוער, סופרים כעת כמה אחוזים נשארו אשר לא נטלו… הם מועמדים רציניים 'לפרס ישראל'. על בורות נוראה, והישגים נמוכים הממקמים אותנו בתחתית הרשימה העולמית. ניתן לראות בנתונים רשמיים של משרד החינוך (קיים עדיין משרד כזה !) על תרבות האנושית והאצילית של תלמידי ישראל הנפלאים , ניתן לראות (ולהרגיש) בבית, ברחוב, בשכונה, במגרשי הספורט, במופעי הזמר מבית ומחוץ, באוטובוסים, במטוסים, בחו"ל -ממש כמו שנאמר "ישראל אשר בך אתפאר!!"

 לא דיברנו על התרבות הנפלאה של ערוצי הטלוויזיה השונים וסדרותיה האחרונות אשר יצא שמם לשם ותהילה, סדרות של תוכן איכותי מדהים המקרינים שלמות המשפחה, דרך ארץ, צניעות וקדושה חמלה רגישות, כבוד האדם, כל מילה מיותרת, סדרות המובילות את הצופה להתעלות ורוממות הרוח, פשוט תרבות מקורית הראויה לחיקוי!

וממש ממש לא דיברנו על ההתבוללות הנוראה. לא מה שקורה לדאבוננו בעולם, אשר מאז השואה, עם ישראל איבד יותר מ13 מיליון יהודים בנשואי תערובת! (הקרדיט שמור לתנועה הרפורמית) אלא כאן בארצנו היפה, גם לא קשור  לאלפי הזרים מאפריקה הטובה אשר באו לזכותנו במוסר וערכים – אלא קבל נתון מזעזע מהיום: (27.04.2011) מסקר מקיף שנערך כאן בישראל(עבור כיכר השבת) – 20% מהאוכלוסייה היהודית בישראל בעד נשואי תערובת! חלקם אף מוכנים שילדיהם יתחתנו עם "בני דודנו האהובים," ערבים פלסטינים אשר אמונים ומחונכים מימים ימימה ,כידוע ,על 'כבוד האישה ומעמדה הרם בבית' ובפרט אם היא יהודיה -היא תתקבל על "מרבד הקסמים הקטיפתי "בכפר ובבית .

 על מוסדות המדינה המפוארים. כמו : הממשלה, הכנסת, הצבא, מערכת המשפט, הרווחה, הסעד, משרדי הממשלה השונים…. להתגאות לזקוף קומה ליישר מבט מול המראה ולומר בקול רם: הכל דבש!

עוד נקודה פצפונת: הביטחון, משהו פעם סיפר לי על ההבטחה של התנועה הציונית  שארץ ישראל תהווה המקום הבטוח ביותר לעם היהודי, מהדרום עד לצפון. הנה לאחר כל כך הרבה מלחמות, אלפי אלפי חללים הי"ד ז"ל, כל כך הרבה דם נשפך כאן! לצערנו התוצאה היא, שאחד המקומות הפחות בטוחים ליהודי מהמבט הביטחוני כיום, זה כאן במדינתנו! הנה היתה כאן ממשלת ימין צרה (צרורה) ממשלת שמאל צרה , ממשלת אחדות, מה לא עשינו? מה לא נתנו? (זוכר מה הבטיח מר ברק  ל…שלום חבר, 'ידיד ישראל' המנוח ערפאת -והוא סירב !!) והנה היום תשע"א…  ראה מה קורה בדרום, ובכל מקום, ומי יודע מה עוד מחכה לנו…אפילו 'עיר הבירה' עד היום מעמדה אינו ברור. החייל גלעד שליט נמק חמש שנים במרתף עזתי, עם כל הילת השב"כ וזרועות המודיעין הוא עדיין שם! הצרה הכי גדולה היא, למי שעיניו פקוחות, ואוזנו עדיין אינה ערלה, אין פתרון לכאורה לבעיית הביטחון של המדינה!

 וכך גם על 'הביטחון האישי' האלימות ברחוב, תרבות סבלנות הנהיגה ברחבי הארץ המצוינת לשבח בכל מקום בעולם, הוויכוחים התרבותיים על מקום חניה, יחד עם הטרגדיה בכבישים הגובים מאות מאות ההרוגים מידי שנה בדרכים, יותר הרוגים מכל מלחמות ישראל !

ואיך שכחנו 'התייר הישראלי היפה' נציגנו המכובד והמכבד בכל מקום בעולם, המספק 'שרותי יבוא' של אסלות כיורים כיסאות חלונות וריפודים מבתי מלון אוטובוסים ומטוסים ברחבי העולם "מכל הבא ליד", ומשאיר תזכורות מרהיבות בכל מקום שהיה פעם יפה בעולם. כמו שנאמר: "אור לגויים" !! כל מה שציינתי זהו רק מקצת שבמקצת שבחה של המדינה ,שהרי לימדונו רבותינו "אין אומרים שבחו של אדם בפניו".

 לא יודע למה, אך נזכרתי בסיפור  ששמעתי על 'יוסי הקבלן' , משום מה הוא מדגדג  במוחי , אולי זה 'משל ונמשל ' בהסבר מה קרה לנו, ואיך זה קרה למדינתנו הקטנטונת:

מעשה שהיה כך היה: יוסי קבלן צעיר שזה עתה נכנס לשוק, אך מה לעשות וחדש הוא, מי ירצה להיות 'שפן ניסיונות' ? כך הוא מצא עצמו מחוסר עבודה. ישבו הוא  ורעייתו וחשבו "מה עושים"? יעצה לו אשתו: יש לך הרי דוד זקן ועשיר אדמונד שמו, גש אליו והיוועץ עמו אומרים שחכם הוא. נפגש עמו יוסי בעצת אשתו, סיפר לו את קשייו, חשב הדוד קמעה , ופתאום אורו עיניו, "שמע יוסי, לאשתי ולי יש חלום, אנחנו גרים אמנם בוילה מפוארת אך בשכונה שקטה וישנונית, חשקה נפשנו בוילה מפוארת במרכז העיר, כדי להנות מהמולת שאון העיר. את המגרש קנינו מזמן, יש את כל התכניות והאישורים, רק צריך קבלן אמין… (על ניסיון+ והמלצות… שכח לדרוש הדוד משום מה) ובכן… אתה יוסי תהיה הקבלן!! אתה תרוויח הרבה מהעסקה א. תשלום ברוחב לב על העבודה. ב. פרסומת במרכז העיר. עיניו של יוסי התעגלו משמחה, אך על דבר אחד הזהירו הדוד אדמונד, אני אין לי זמן וכוח לפקח על העבודה ,לך יש את כל התכניות והמפרט,  אני דורש ממך חד משמעית: בניה מהחומרים הכי איכותיים! אל תתפשר, אני משלם הכל.

יוסי הבטיח, וניגש ישר לעבודה, בסוכנות למוצרי בניה דרש הוא כבקשת דודו, סחורה א' א', חברו של יוסי קבלן ותיק שעמד לצדו בסוכנות, קרא לו רגע לצד ושאלו: יוסי מה קרה לך מי קונה היום סחורה א' א', בא אני אלמד אותך איך עובדים היום במקרה כמו שלך, הדוד הוא הרי הוא עשיר, בשבילו זו ווילה 'ספייר' הוא נתן בך אמון הוא וודאי לא מפקח בניה, לכן שמע לי, בקשר לחומר גלם של השלד כמו בלוקים, בטון, ברזל, אינסטלציה ,חשמל, וכו' קנה סוג ב' אפילו סוג ג' מהשטחים, בקבלות רשום סוג א' -וכך תרוויח את הפער ,והפער הוא עצום…! אך בנוגע לגימור החיצוני כמו ריצוף, אלומיניום, דלתות, ריצוף, וכו'  קח סחורה א' א'. אה, מה אתה אומר? יוסי הביט בחברו בקריצת עין …הוא קלט את העניין , ואפילו הודה לו. כך באמת פעל יוסי. הוא אפילו "החמיר" בהמלצות ורכש לשלד סחורה גרועה ומשומשת מסוג ד' אך לחיצוניות הקפיד על סחורה איכותית. הנה הגיע היום והווילה עמדה ניצבת ומפוארת על תילה. הדוד אדמונד ורעייתו הוזמנו לסיור בארמון. הם התרגשו והתפעלו מהתוצאה. יוסי מסר את מפתחות הדירה, הדוד במקביל נתן לו 'שיק' "שמן.".. על העבודה, ונפרדו לשלום. ואז… הדוד אדמונד ורעייתו קראו לו, "יוסי יוסי בא רגע," לבו פרפר, מי יודע מה הם גילו… "שמע יוסי " – לחש לאוזנו הדוד הזקן והניח ידו על כתפו, "תראה , אשתי ואני כבר לא צעירים, ילדים לצערנו אין לנו, חשבנו לעצמנו לעבור דירה. בגילנו זו משימה לא קלה עבורנו, החלטנו, שאנחנו נשארים בדירתנו הישנה! ו… מעניקים לך ולרעייתך את הווילה ! אתם הרי זוג צעיר… חסרי דירה משלכם, התמזל מזלכם ויש לכם ווילה מפוארת במרכז העיר בחינם!   נו יוסי מה אתה אומר.?:.. אך במקום לקבל תשובה, מול עיניהם הנדהמות, יוסי החוויר צנח והתעלף… כשהתעורר מעלפונו זעק חמש מילים: ' לו הייתי יודע זאת מראש…' והתעלף שוב. הנמשל….

עם אלו חומרי גלם רוחניים נבנתה מדינתנו אם בכלל? מה היה המוטו של מנהיגי הציונות, התשובה היא בגדול "עולם ישן נחריבה"  מדינה חדשה המנותקת ומתנגדת ליהדות ולתורה, להרוס להחריב למחוק ,אך בלא לייצר אלטרנטיבה ערכית!! לא זו הבימה לחזור על אותם 'הגיגים כואבים' של ראשי הציונות מאז,( בינינו את מי זה מעניין היום…) קמצוץ היסטוריה לאלה אשר סובלים מאלצהיימר היסטורי…  ציטטות נבחרות כדי לרענן הזיכרון, ואת המסקנות והתוצאות אשר נכתבו על ידי 'אנשי רוח חילוניים' למוצר מוזר כזה ששמו "ציונות ומדינה"  מצ"ב רק "טעימות" קטנות, מעט שבמעט:

 החוזה הרצל: "חפצתי לפתור את שאלת היהודים, לכל הפחות באוסטריה, בעזרת הכנסייה הקתולית שיעברו באופן חופשי וגאה לנצרות! (קטעי יומנו של הרצל יומן א')עוד ציטוט מזעזע: "רעיון מצוין עולה בליבי, למשוך אנטישמים ישרים ולעשותם מחסלי הרכוש היהודי!" (יומן א' עמ'68) וציטוט הרצלי אחרון, לאחר שנכשל חלומו לנצר את העם, שירטט את חזון מדינת היהודים בישראל (לא באוגנדה)  אך 'יש וועדת קבלה' על אופי העם המתאים לציון:  "כמובן שעליו לזכור להשיל מעליו כמה תכונות יהודיות שליליות כמו: שפת האידיש, קיום מצוות ומנהגים, ובעיקר את הטפילות היהודית. ( לא מיין קאמפף…)

 תאוריה זו, ביצעה ב'נאמנות' רבה הסוכנות היהודית, בזמן מלחמת העולם השנייה 'בסלקציה יהודית ציונית'  את מי להציל ומי לא, הקריטריון היה לפי שיוך מפלגתי בלבד! (עיין ערך "משפט קסטנר", עדותו של יואל ברנד, בספרו "בשליחות נידונים למוות" והספר "אות קיין")

רה"מ הראשון דוד בן גוריון: הגלויות המתחסלות, ומתכנסות בישראל אינן מהוות עדין עם, אלא ערב –רב ואבק אדם, ללא לשון, ללא חינוך ללא שורשים… הפיכת אבק אדם לאומה תרבותית היא מלאכה לא קלה..

 ד"ר זאב ז'בוטינסקי סופר, ומנהיג ציוני. ציטוט מדהים: "בבית הלאומי נכריז על אותם יהודים שלא יסירו מעליהם את חלד הגלות, ויסרבו לגלח את הזקן ואת הפאות כעל אזרחים ממדרגה שניה! לא ניתן להם זכות בחירה!!" (מתוך "מחוץ למלחמה") מישהו אמר דמוקרטיה \ גזענות??

המאמר היותר ברור ומסכם את ההבדל התהומי בין ציונות ליהדות הוא של הסופר: חיים הזז מהוגי הדעות של ההנהגה הציונית:" אין הציונות והיהדות דבר אחד! אלא שני דברים הסותרים זה

את זה! כשאדם אינו יכול להיות יהודי, הוא נעשה ציוני. דבר אחד ברור הציונות לא המשך, היא עקירה והריסה וכו' לא מחודש אלא אחר! מי שאינו סבור כך, או שהוא טועה, או שהוא מרמה את עצמו!! (מוסף הארץ 1943)

הכל התבצע אז בשנות ה50 כמכונה משומנת, במחנות העולים, מכל הגלויות: עלית הנוער, ילדי תימן האבודים, ילדי טהרן, במעברות, -התרחש אז "שמד רוחני" על ידי שליחי הסוכנות ומדריכי הקיבוצים.(עיין ערך 'המדריך השומרי' 1957 תדרוך מפורט, כיצד לגרום לילדי העולים מגלויות שונות, לזנוח את יהדותם, שכלל 'גזיזת פאות, והשלכת הכיפות בכוח, לרבבות אלפי ילדי ישראל אשר באו לכאן כדתיים ופרקו עול 'בזכותם'.)

הנה ציטוט מתקופה מאוחרת יותר ,שנות ה90 של הסופר א.ב. יהושע, (היה זה בתקופת שר הקליטה הרב פרץ בזעקתו על חזרת השמד לעולים בשנות ה90)   "אתה צודק הרב פרץ אדרבא, אנחנו רוצים לשנות רוחנית את עולמם הפנימי של העולים… אנו רוצים לעקור מקרבם את היהדות הגלותית והטפילות… כן הרב פרץ, יש לנו כוונות שמד. שמד של הפסיביות והכנעת הראש". (א.ב. יהושע)

קרה משהו מאז? האם חוץ מלעקור לרמוס לבזות ולדכא מורשת יהדות היסטורית של אלפי שנים יצרה הציונות איזה היא אלטרנטיבה חילונית שהועברה הלאה? מורשת ציונית? דרך? ערכים?

את התשובה לכך נתנה באומץ וכנות, ח"כ לשעבר ממר"ץ, נעמי חזן: "נדמה לי שאם היתה לנו תרבות חילונית מגובשת אז היה לנו קצת יותר בטחון עצמי… כל כך אנחנו יודעים מה אנחנו לא רוצים, עד שאין לנו צל של מושג מה אנחנו בעצם כן רוצים…הולדנו ויצרנו כאן בארץ דור שלם של חילוניים, אבל לא גיבשנו עבורם חילוניות. אני עומדת כאן ושומעת שבטהובן הוא תרבות ואין בלתו, ואני שואלת בעצם מהי החילוניות שלנו, מלבד אותה שנאה לכפיה דתית??".

אך היטיב להגדיר יותר מכולם, הוגה דעות אסא כשר, סופר: "מקוננת בי התחושה הנוראה, שהחילוני הישראלי החל להפסיד בקרב הזה, ובגדול. אין לישראלי חילוני שום ערך מכונן, מרכזי יצוק משהו שקם אתו בבוקר, משהו שבזכותו אנו מרגישים יצורי אנוש חיוניים. מלחמת תרבות לא מנהלים בגידופים. אנחנו הישראלים החילוניים אשמים. לא טרחנו מעולם ליצור את הערך המכונן שלנו. ליהודי הדתי יש ערך מכונן. לישראלי החילוני אין!!אילו היה לנו עיקרון כזה היינו מציגים אותו ונלחמים עליו, אין לנו… אז אנו משיבים בקללות…" (אסא כשר מעריב)

תרבות לא יכולה להיות בלי רצף של מאות שנים. אנחנו דילגנו על אלפיים שנה של גולה. מי שמתנכר לרצף ההיסטורי דומה למי שהולך לפסיכיאטר ומדחיק חמישים אחוזים מעברו…"(יצחק לבני הארץ 19.12.97)

כמה נוקבת היא  האמרה המפורסמת של המצביא נפוליאון בונפרטה, כשעבר ליד בית כנסת בתשעה באב וראה את אורות הבית כנסת עמומים ומתוכו נשמעו קולות בכי, שאל נפוליאון את המתפללים מה קרה? ענו לו :"נחרב לנו בית המקדש שלנו," שאל אותם :"מה… לא שמעתי מתי זה קרה?" ענו לו :"לפני בערך אלף שמונה מאות וחמישים שנה." התרגש נפוליאון ואמר: "עם כזה שלא מתעלם מהיסטוריה שלו, אלא עם המסוגל לזכור בצורה חיה כזאת אחרי דורות רבים כל כך יש לו עתיד, יזכה לראות את הבית החרב נבנה מחדש"!!
מה הוא היה אומר היום על המסעדות הפתוחות לרווחה בתשעה באב???

ניתן להמליץ על כך את האמירה ידועה מיוחסת ל'משורר הלאומי'   חיים נחמן ביאליק "לאחר חורבן בית ראשון נטלו עמם יהודים לגלות את התנ"ך. לאחר חורבן בית שני נטלו עמם לגלות את המשנה. תמה אני מה ייטלו עמם היהודים לאחר חורבן בית שלישי, את העגבניות מעין חרוד???      ( היום הוא היה אומר, אולי פלאפל, שווארמה, או עציץ ממלון בתורכיה…)

לסיכום: "על מה אנחנו עומדים?" שאל יאיר לפיד 'במעריב' ,הפסדנו פעמיים. גם מפונקים כמו הבלגים, גם אבודים כמו בעולם השלישי… אין לנו היום כקבוצה אנושית שום מטרה מוגדרת. על כל מי שמתכוון יש אחד להיפך. מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה? מדינה דתית או חילונית? זה תסלחו לי לא מדינה!!! זה טורניר במשיכת חבל…. לכל מי שתהה לאן נעלם כושר העמידה שלנו, התשובה היא שאנחנו לא בדיוק יודעים על מה אנחנו עומדים.(יאיר לפיד מעריב 20.10.00)

זהו!   —   מספיק עם הציטוטים  המעצבנים האלה… אך כעת , ירון , מובן הנמשל ? כשבונים מדינה עם חומרי גלם חומריים בלבד אך עם ריק רוחני, לא סוג ג', אלא כלום מוחלט הכל חלול, אין אמונה בצדקת דרכנו פשוט כי… אין דרך!! אזי פלא שהבניין על סף קריסה .פלא שהחזיק מעמד עד כה! על זה נאמר ברחובותינו : 'לך תבנה מדינה'…

אך יותר מכך ירון, כמי שמגדיר עצמו כ'אתאיסט' אין תורה ואין אמת, אז המדינה בעצמה נולדה בחטא ופשע חמור עד למאוד! אנחנו בעצם כובשים אגרסיביים, רוצחים, שולטים בכל שטחי המדינה  בגזל ! ואכן הערבים צודקים ועלינו לחזור מיד לארץ מוצאינו ! מה מקור הצדק של הקמת המדינה בשטח פלסטינה הכבושה?.

 מי שהבין זאת היטב היה דוד בן גוריון בנאומו לפני 'ועדת פיל' אותה ועדת חקירה ממלכתית שמינתה ממשלת בריטניה (1936) בעקבות פריצת המרד הערבי הגדול , הערבים השמיעו את אותם טענות שהם משמיעים היום… שאל הלורד פיל את בן גוריון "רוב הנציגים היהודים שהופיעו כאן לא נולדו פה! אתם באים לבית שאדם נולד בו ואומרים: 'זה הבית שלנו'! באיזה זכות אתם תובעים בעלות על הארץ הזאת? יש לכם מסמכים?(קושאן) כמי שכנראה התכונן לשאלה זו, הרים בן גוריון בידו את התנ"ך וענה לו " זה הקושאן שלנו" בן גוריון המשיך בפאתוס ואמר: לפני פחות ממאתיים שנה יצאו ראשוני המהגרים לאמריקה באנייה שנקראת 'מייפלאוור' זה היה יום גדול בתולדות אנגליה ואמריקה .האם מישהו יודע באיזה יום בדיוק יצאה הספינה? מה התפריט שאכלו על סיפונה? הלורד פיל גיחך במבוכה. אמר בן גוריון "לא חלפו מאתיים שנה ושום אנגלי או אמריקאי אינו זוכר את יום ההפלגה, ואת התפריט 'במייפלאוור. אבל כשאבותיי יצאו לפני יותר משלושת אלפים שנה ממצרים, שזו 'המייפלאוור' שלנו, יודע כל ילד יהודי בעולם באיזה יום בדיוק הם יצאו-בחמישה עשר בניסן. איך הם יצאו –בצקם על שכמם. הוא גם יודע מה אכלו-מצות. הוא יודע לאן הלכו ואיפה נדדו עד שנכנסו לארץ ישראל. כל זה בזכות הספר הזה:" התנ"ך" !!

שמעת פעם צביעות כזו? פתאום התנ"ך נהיה מסמך מחייב?! קושאן? הרי בתוך המסמך עצמו נכתב שיש תנאים מאד ברורים לקבלת הארץ הזאת. הנה ראה מה נאמר בספר ויקרא (פרק כ' פסוק כב' ) "ושמרתם את כל חוקותי ואת כל משפטי ועשיתם אותם ולא תקיא אתכם הארץ אשר אני מביא אתכם שמה לשבת בה." זה רק פסוק אחד מעשרות פסוקים דומים. איך הלוגיקה עובדת: כשנח לבן גוריון הוא משתמש בתנ"ך כמסמך מחייב!! הלא יש במסמך הזה שבת, כשרות, תפילין, טהרה, וכו'?!   מאד מאד מסקרן אותי לדעת:- לו אתה, כן ירון ,אתה, עם "יד על הלב" בלי להתחמק, אם היית במקומו של בן גוריון נשאל אז (לא היום..) ע"י הלורד פיל אותה שאלה ,מה היית עונה לו כאתאיסט?! בזכות מי אתם נמצאים כאן מוסרית???

הכי מכאיבה לי כיום, התשובה של בן גוריון אז, "יודע כל ילד יהודי בעולם באיזה יום יצאו בני ישראל ממצרים…" אני מוכן לטייל עמך ברחבי הארץ בבתי ספר ,התיכונים, אפילו באוניברסיטאות, ולשאול אותם באיזה תאריך יצאו עם ישראל ממצרים , בטוחני, לא רק שלא תמצא אחד שידע, אלא שאל נא ברחוב איזה יום היום בתאריך העברי ? -מסופקני את תמצא אחד שיודע… מה הם שמות חמשה חומשי תורה?   מה בין הדס לאגס?  מי היה יהושוע בן נון?  רבי עקיבא?  מהי הלכה ?     אתה יודע מה אפילו להבדיל אלף אלפי הבדלות, על ראשי הציונות: אחד העם, שלום עליכם, גורדון, ביאליק, ויצמן, ז'בוטינסקי, שרת, גולדה מאיר אוסישקין, משה דיין ,וכו' שאל אותם מה היה תפקידם או איזה אמרה 'חכמה' שלהם, לפני כמה זמן הם חייו, מתי יום פטירתם, היכן הם קבורים? או אפילו

שאלות על תאריכים ואירועים דרמטיים ב-63 שנותיה של המדינה? אני יודע בברור שאתה יודע היטב היטב את התשובה! כך שללורד פיל אין מה להתבייש…   אני לא רוצה לזהם את המאמר ולכתוב במה הם כן יגלו בקיאות מדהימה לפרטי פרטים… כך שהסיור מיותר.

 אך כן אני מוכן לסייר עמך בבני ברק, ירושלים, ובכל ריכוז חרדי, ולשאול ילדים מזדמנים מגיל חמש ומעלה, שאלות בסיסיות מהתנ"ך משנה, גמרא, הלכה, על אישים  בתנ"ך, תנאים, אמוראים, ראשונים ואחרונים, באיזה תקופה חיו, על מורשתם ומשנתם ,יום פטירתם, היכן הם קבורים, וכו', למרבה הכאב והבושה ילד בן חמש או שש חרדי, יודע פי מאה במושגים ביהדות והיסטוריה יהודית, מכל חילוני מצוי בגלאי:20.30!! זה בדוק ! וכל זה 'בזכותם' של הרצל ז'בוטינסקי ויצמן וחבריהם! אם זה לא היה טרגדיה זו היתה…

מה לעשות זה כואב , אך חייבים לומר את האמת: 'עשו כאן ניסוי ביהודים', אשר למרבה הצער חלקית זה הצליח! ניסו  לעשות את האבסורד הבלתי נתפס 'יהודי ללא יהדות' ,ישראל ללא יהדות. זה כל כך אבסורדי, זה כמו לומר: בשר צמחוני… היום בלילה… הלל ביום העצמאות… טלוויזיה חינוכית… חילוני חרד… משחק חשוב …פוליטיקאי ישר… תקשורת הוגנת…רב רפורמי… מת לחיות… לבכות מצחוק… וכו' אין מציאות כזו. "אין חיה כזו".

אך דע לך יש פתרון אחד ואין בלתו עתיק יומין פתרון לכל הבעיות המוצגות לעיל. לא ימין ולא שמאל. אלא:" אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ונתתישלום בארץ" זאת ההבטה של ה' בתורתנו הקדושה. אנחנו כבר בדרך להשיגו…

אם תשאל אותי מה אני מרגיש כיום, מהם תחושותיי כלפי 'יום העצמאות ה-63 למדינה, תתפלא אך אני מלא מלא תקווה ואופטימיות!  מפני שאני זוכה בעזרת ה' זה כבר עשר שנים לשמש כמרצה בארגון "ערכים" .ארגון שהוקם לפני 30 שנה ע"י קבוצת לא גדולה של חילוניים אקדמאים איכותיים, בגילאי ה-30, אשר קצה נפשם בשקר הנורא הזה, של הסתרת אמת היהודית הנצחית,  ועשו את הלא יאומן ושינו את חייהם מקצה לקצה – חזרו למקורות ומנהלים ב"ה אורח חיים יהודי על כל המשתמע בכך. אך הם לא ישבו בשקט הם אמרו :יש אמת אחת ונגלה זאת לכל יהודי באשר הוא שם. פשוט לעשות את הדבר הכי טבעי לגלות לסיני שהוא סיני, סליחה טעות, ליהודי שהוא פשוט יהודי זה הכל, מה מסתתר מאחורי המילה יהודי. לשם כך הקימו ארגון קטן אשר ברבות השנים גדל לממדי ענק. ליבת הארגון היא 'הסמינרים'  יציאה לכמה ימים לבית מלון להכיר את היהדות- ההרצאות בנויות מהוכחות לוגיות מובנות בקשת רחבה מאד של נושאים, אשר כל מי שיש בו כנות ואמת פנימית. לא נשאר שאנן ועושה את הצעד הכל כך מובן לחזור למורשת העתיקה והעכשווית של סבו.

מאז עברו ,תקשיב טוב! אלפי אלפי יהודים בארץ וברחבי תבל במאות סמינרים של ערכים וברבבות חוגי הבית. בכל המקומות. בערים הגדולות .בקיבוצים כן.. אפילו הכי רחוקים כמו עין חרוד ,גניגר וכו, במושבים, במשרדים הגדולים במשק ובקהלים שונים : אקדמאים. עממי. צעירים. צעירות. סגנון 'הודו'. אלטרנטיבי וכו' בשפות שונות ובארצות שונות. הפלא הכי גדול הוא, היום אנחנו לא יוזמים כמעט אלא ה'שטח' דורש! הצימאון הוא אדיר אנו "כמעט לא נושמים "בריצה מהרצאה להרצאה מסמינר לסמינר, ואנחנו נותנים את האינפורמציה המוגשת בגישה ידידותית. המשתתפים עושים עם זה כל אחד מה שהוא רוצה. אם היית שומע בסימפוזיון המרגש את הבכי הכעס והזעם של המשתתפים מכל המגזרים על השקר הזה שהמדינה הנחילה להם ועל האמת היהודית הנצחית שלקחו מהם בתי ספר והלאה. היית מבין היטב על מה זעקתי עד כה! אגב אתה ירון מוזמן בכבוד יחד עם בני משפחתך אלה שבארץ ואלה שבחוץ… לסמינר הקרוב של ערכים , פרטים בסוף המאמר.

אני אופטימי מאד היום כי כמונו יש עוד עשרות ארגונים שונים שקמו בעקבותינו, במגוון אפשרויות בהשפעה יהודית. המספרים מדברים על קרוב לחצי מיליון מתקרבים ליהדות בארץ לבד, אלה הגלויים, ואלה עם הכיפות השקופות… אשר שומרים מצוות במסירות נפש! הם מצטרפים למיליון חרדים ודתיים במדינתנו היפה!

אני היום כחרדי מב"ב, חושב חיובית מאד על אירועי 'יום הזיכרון' ויום העצמאות. ומדוע?  אסביר זאת, בקשר לימי הזיכרון: נכון שצפירת הדומייה מקורה, לצערנו :כנסייתי! נכון שאני מכבד את זכרם של הנספים הי"ד בצורה יהודית מקורית כשאני בביתי או בבית מדרש, או אז אני לומד משנה או פרק  תהילים. (כדי להרגיע כאשר אני ברחוב אני הראשון הנעצר דומיה, כדי לכבד את החיים…) אך עלתה במוחי מחשבה שזמן הצפירה למרות הכל זהו 'עת רצון רוחנית מאין כמוה' למה ומדוע? מפני שבאותן שתי דקות שום יהודי לא עושה עבירות!! לא אוכלים טרף. לא מדברים לשון הרע. לא גונבים. לא רואים מראות לא צנועים וכו' יש למשהו שתי דקות כאלה קדושות בכל ימות השנה במשך 24 שעות ביממה??? לדעתי זהו זמן קדוש ואדיר של "סור מרע" חבל שזה רק שתי דקות ולא רבע שעה לפחות…

וכן בקשר ליום המנגל \ עצמאות. בשעה שהעם יוצא לפרקים למנגל ולבלוס בשרים כחיות השדה, יש אלפים אלפים אשר 'מנצלים' את היום הזה ל'יום שכולו תורה' זהו פרויקט ארצי בכל עיר ועיר הרצאות לגברים נשים, ופעילות איכותית לילדים . ארגון 'ערכים' עושה זאת שנים רבות בכמה מוקדים בארץ עד היום השתתפו בערכים לבד כל שנה כמה אלפי יהודים מלבד עשרות ארגונים שונים. חברי הבקי בנעשה בשטח עשה חשבון שבשנה אחרונה השתתפו בכל המוקדים, סדר גודל של 50 אלף איש! אם כן נעשה חשבון פשוט הרי מראש חודש אייר חוזרים רבבות בחורי הישיבות ואברכי הכוללים לבתי המדרש ומתרבה ב"ה קול התורה בעם ישראל וכמו שאתה יודע לבטח שזהו חוסנו אולטימטיבי של עם ישראל. התבונן ירון ! בכל יום העצמאות מתווספים 'חיל מילואים' גדול כל כך, אשר מתרבה ב"ה משנה לשנה לתגבור כוח התורה בעם ישראל בארץ ישראל נו… אז זה לא יום שמייח?!

אני רואה בעיני רוחי את תנועת התשובה גדלה ומתעצמת למימדים והיקפים חסרי תקדים שיקיפו את כל היהודים ברחבי המדינה והעולם. כמו שאמר רבי נחמן מברסלב "אם אתה מאמין שיכולים לקלקל תאמין שיכולים לתקן" כל יהודי אפילו האנטי דתי גדול מסתתר בתוכו נקודה יהודית פנימית שהיא נשמתו הטהורה. את מה שהציונות החילונית קלקלה אנחנו עמלים במלא הקצב לתקן להחזיר בנים טועים הביתה .ו…הילדים חוזרים ובגדול! גם אלה שהיו מסודרים בכל בארה"ב… הם חוזרים לצור מחצבתם  אידאולוגית רוחנית. לא ירחק היום שיהיה "השיבה שופטינו כבראשונה" בכל תפקידי ההנהגה המדינית לאומית יהיו יהודים שומרי תורה. החילוניות תעלם לחלוטין מאהבה ורצון. לא ירחק היום שנראה ברחובות דיזנגוף, אלנבי, שינקין, רמת אביב, הרצל וכו' בת"א חיפה ,ר"ג באר שבע וכו' ילדים חמודים עם פיאות על הפנים וכיפה יפיפיה מעטרת את ראשם. ציציותיהם מדבדרות ברוח. מקצה הארץ אל קצה הארץ. לא ירחק היום שנראה את ירון לונדון כשכיפה על ראשו לומד בחברותא עם קירשנבאום בעיון סוגית "יאוש שלא מדעת" בריתחא דאורייתא (כשתבוא לסמינר אני אסביר לך זאת.) עוד ישב ירון לונדון עם נכדיו כאן בארץ ישראל כשהוא ישב בראש 'שולחן שבת' עושה קידוש שר שירי שבת ושומע דברי תורה מנכדים המתוקים ותוך כדי שמיעת דברי התורה, יתנגנן  בחלל הבית השיר :"הנה ימים באים נאום ה' לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דבר ה'.(עמוס פרק ח , י"א )אמן.

ירון ירון, אל ייאוש!! כי עמנו קל. יום עצמאות שמח!

דוד ברוורמן

Dudiar.@gmail.com

www.arachim.co.il

התורה מצווה כל יהודי למחות את עמלק, מיהו אותו עמלק? מה סוד כוחו של עמלק וכיצד מנצחים אותו? סיפר מרן הגאון הגדול  רבי מרדכי…
מדוע נדרשו ישראל לתת את "לבם" למשכן ה` למה לא די בתרומת ממון? מהו סוד כוחו של הלב? הגאון האדיר רבי אברהם גנחובסקי זצוק"ל …
מהי המעלה הגדולה בהקדמת נעשה לנשמע? כיצד מתמודדים עם עליות וירידות ברוחניות? ערב שבת "שירה" תשע"ה כשעה לפני כניסת שבת המלכה. עברתי במסדרון המחלקה…
יתרו חותן משה היה כהן לעבודה זרה, בעקבות ניסי מצרים התגייר. מאלו ניסים הוא כה התפעל? מהי הנהגת הטבע ומהי ההנהגה שמעל הטבע? ר'…
מדוע נצטווינו לספר לילדינו על ההתעללות של הקב"ה במצרים? מתי הקב"ה מנהיג עולמו בהנהגה של צחוק? משל הודי מפורסם מספר על עובר אורח שבא…
האם ממר יכול לצאת מתוק? היש משמעות לסבל? מבט שונה על גלות מצרים והשלכותיה כיום. הרב ש. מרצה בכיר בארגון ערכים , ישב בניחום…
מפני מה זכה משה רבינו להיות מנהיגם של עם ישראל? מהם הקריטריונים למנהיגות על עם ישראל? ספר "שמות"  מוגדר על ידי הרמב"ן: ספר "הגלות…
היש ברכה בחיים עמוסים או שחיים שקטים ושלווים? מהי מנוחת הגוף ומהי מנוחת הנפש? כשפנתה אלי מנהלת הסמינר בבקשה למסור לתלמידותיה סדרת הרצאות ,עניתי…
ראובן בכור בניו של יעקב אבינו הפסיד בשל מעשה אחד שלושה כתרים בכורה, כהונה, ומלוכה. יש להבין מדוע לא הועילה לו תשובה כדי להשיב…
מדוע רחל אמנו נקראת האימא של עם ישראל? ומדוע לא נקברה במערת המכפלה? ידוע הסיפור המרטיט אודות ראש הישיבה הגאון רבי חיים שמואלביץ זצ"ל…
״אני יוסף״ שתי מילים כה דרמטיות אשר בכוחם לחשוף את האמת מול עולם של ערפל דמיוני ומוטעה. חז״ל רואים בהתגלות יוסף אל אחיו כתמרור…
להלן התקציר: מה פשר השם: "מנשה"? האם יש להודות על כך שזכינו לשכוח? כיצד נתמודד עם סביבה עוינת? יהודי אירופה שהיגרו לארה"ב בתקופה ההיא,…
דילוג לתוכן